Odborně řešíme odstraňování zubního kamene ultrazvukem, samozřejmostí je leštění skloviny pro zpomalení opětovného nástupu příznaků. Léčíme zánětlivé onemocnění dásní u koček. provádíme extrakce dočasných zubů, neléčitelně postižených zubů, řešíme zlomeniny zubů a čelisti. Pomáháme s odstraněním zápachu z dutiny ústní. Problémem pro nás nejsou ani přerostlé zuby králíků a morčat.
Vybavení: ultrazvukový odstraňovač zubního kamene, zubní jednotka pro leštění, vrtání a složité zubní zákroky, široké nástrojové vybavení
Ošetření zubního kamene neodmyslitelně patří k nejčastějším zákrokům v naší praxi. Přitom při pravidelném domácím čištění zubů lze tvorbu zubního plaku a kamene výrazně ovlivnit.
1) Použití měkkého zubního kartáčku (soft, extra soft) – klidně lidský, s menší hlavičkou, vhodný je i dětský, někdo upřednostňuje kartáček na prst - není však podmínkou.
2) Zubní pasta – enzymatická bez obsahu fluoru, který může být pro vašeho miláčka až toxický. Pasty jsou často ochucené (kuřecí, hovězí).
3) Pravidelnost!!! Doporučení je dvakrát denně, nebo alespoň jednou denně, a to večer po jídle, nenechat pak mazlíčka ihned po čištění se napít, a to alespoň 20 min. Bohužel čištění jednou dvakrát za týden je statisticky téměř bez efektu.
4) Čistíme zoubky hlavně z vnější strany, tzn. ze strany, kde přiléhají na zuby, pysky a tváře. Z vnitřní strany kartáček do velké míry nahrazuje jazyk, není proto nutné tlamu otevírat, pouze odhrnout pysky. Pozor na zadní stoličky - jsou schované opravdu daleko, skoro až pod okem.
5) Dentální pamlsky slouží pro situaci, kdy nemáte čas čistit. Bohužel ani zdaleka nenahradí pravidelnou mechanickou očistu kartáčkem a navíc fungují výhradně na stoličky. Psi a kočky drtí tyto pamlsky jen na stoličkách a proto samozřejmě nepomáhají na řezáky a špičáky. Použití je stejné, jako u pasty – večer, po jídle a nenecháme mazlíčka ihned pamlsek zapít. Protože sliny obsahují přirozené enzymy, které rozpouštějí a štěpí zbytky potravy, z kterých by jinak vznikal zubní plak. V poslední době se objevilo
Komplikacemi usazování zubního plaku jsou tvorba zubního kamene, halitóza neboli zápach z dutiny ústní (způsobený sirnými bakteriemi), vznik zánětu dásní, onemocnění závěsného aparátu zubu až jejich vypadávání. Není tajemstvím, že hygiena dutiny ústní ovlivňuje i celkový zdravotní stav vašeho miláčka. Bakterie vyskytující se v zubním kameni se přes porušenou dáseň dostanou krevním řečištěm k životně důležitým orgánům, jako jsou ledviny nebo srdce, a mohou způsobit vážné komplikace.
1) Učte svého miláčka na manipulaci v dutině ústní hned od štěňátka/koťátka, ať ví, co je to kartáček, popř. zubní pasta a nechá se od Vás podívat na zoubky i do otevřené tlamky
2) Určitě je nutné udržovat dentální hygienu vašeho miláčka, pokud máte malé děti!!!
3) Vždy si po čištění řádně umyjte ruce
4) Nechte si o stavu chrupu vašeho mazlíčka poradit od veterináře, a pokud to situace vyžaduje, je správné nejdříve očistit zuby ultrazvukem v celkové inhalační anestezii, protože domácí čištění je do jisté míry hlavně preventivní
5) Po vyčištění zubů ultrazvukem čekejte alespoň týden, popř. do vytažení stehů, a začněte se věnovat opatrně čištění kartáčkem! Tato fáze je velmi důležitá. Enzymatická pasta dokáže odstranit plak vzniklý maximálně za 24 hodin, ne déle.